Návod MB3

Obsah

Info

Popis

Rozšíření MB3 je nejmenší deska z naší řady. Je vhodná pro široké spektrum aplikací. Navrhnutá je pro jednoduchost, minimum externích komponentů a široký rozsah vstupního napětí z externího zdroje. 

Konektor pro micro:bit může být v odlišné barvě (žlutá, modrá, červená, černá).

Rozšíření je vhodné pro aplikace, kdy chceme k micro:bitu připojit diskrétní elektroniku, snímače nebo jiné moduly. Univerzální kolíková lišta s barevným označením umožňuje jednoduchou konektivitu. Rozšíření můžeme použít pro robotiku, testovací aplikace nebo s nepájivým polem při vzdělávání. 

Specifikace

Při maximálním proudovém zatížení je kolem rozšíření MB3 nutná přirozená cirkulace vzduchu, aby nedocházelo k přehřívání integrovaných obvodů na rozšíření. Při dlouhodobém zatížení bez správného chlazení může dojít k nevratnému poškození obvodů rozšíření. Vstupní svorkovnice “input” má ochranu proti přepólování.  I/O – vstupně výstupní rozhraní micro:bitu pracuje s logickou úrovní 3.3 V. Napětí na pinech vyšší než 3.6 V, může nenávratně poškodit micro:bit. Rozšíření MB3 může být současně napájené rozhraním micro:bit a externím napájením na desce rozšíření.

  • Označení: MB3
  • Určeno pro: micro:bit
  • Rozměr: 60 x 22.5 mm
  • Vstupní napájení: 6 – 18 V
  • Výstupní napětí (červená): 5V, 1.5 A
  • Výstupní napětí (bílá): 3.3V, 1 A
  • I/O piny (žlutá): 3.3V, 5 mA

Popis

Zelená

Vstup externího napájení: Rozsah vstupního napětí je 6 – 18 V. Maximální zátěž vstupního zdroje závisí na aplikaci, ale obecně je maximální zatížení stanoveno na 2 A.

Červená

Zdroj napětí z rozšíření: Vhodné pro napájení externích periferií. Když je rozšíření MB3 napájeno přes rozhraní micro:bit, je aktivní výstup 3.3 V. Na aktivní výstup upozorňuje LED dioda, která svítí a signalizuje aktivní napájení (bílá lišta). Výstup 5 V je aktivní pouze v případě připojeného externího zdroje.

Žlutá

I/O rozhraní micro:bitu: Logická úroveň je 3.3 V, maximální zatížení je 5 mA. Při překročení těchto hodnot může dojít k poškození.

 

 

Funkce

Vypínač

Na rozšíření MB3 se nachází vypínač, který umožňuje rychlé ovládání vstupního napětí bez nutnosti externích komponentů. Vypínač ovládá napětí z externího napájení “INPUT”. V případě napájení z rozhraní micro:bit, není možné ovládat výstupní napětí vypínačem.

LED signalizace

Obě výstupní lišty napětí mají ve své blízkosti signalizační LED diodu, která nám signalizuje zaplé napětí na výstupní bílé a červené liště. Jedná se o rychlou a jednoduchou vizuální kontrolu aktivního stavu.

Externí napájení rozšíření

Přislušná polarita vstupu je na desce označená kladným (+) a záporným (-) symbolem. Rozšíření MB3 disponuje ochranou proti přepólování. Rozsah vstupního napájení je 6 – 18 V při maximálním proudovém zatížení 2 A.

micro:bit I/O

I/O – Input (vstup), Output (výstup), vstupně výstupní rozhraní. Blíže specifikované tolerance můžete dohledat v dokumentaci k micro:bitu. Jedná se o standardní kolíkovou lištu pro dupont propojovací vodiče.

Rozměry

Všechny rozměry jsou uvedeny v milimetrech [mm].

Ke stažení

V případě zájmu o podkladové materiály nebo jakýchkoli dalších otázek nás můžete kontaktovat na emailu:

pavel.safl@omgrobotics.com