Jednoduché robotické vozítko – Gripper

Vytiskněte si a poskládejte podvozek robotického vozítka, ke kterému připojte uchopovací gripper. Zapojte 3D tiskárnu a pusťte se do tisku.

Co všechno se s vozítkem dá dělat?

  • V první řadě je s ním hromada užitečné zábavy
  • Naučíte se základy mechaniky při jeho sestavovaní
  • Dozvíte se jak funguje servo motor
  • Poznejte tlačítka ovladače a ovládejte vozítko pomocí joysticku a tlačítek
  • Buďte kreativní a doplňte vozítko o vlastní mechanické díly z 3D tiskárny

Obsah

Info

Simple car je malé vozítko, na které připojíte spoustu rozšíření, se kterými si užijete hromadu zábavy. Vozítko je složeno z 3D tištěných dílů, které byly navrženy týmem OMG Robotics pro využití a stavbu spousty robůtků jako například vysokozdvižného vozíku. Vysokozdvižný vozík můžete využívat pro desítky úloh. O ovládání se stará micro:bit, který díky rozšíření  je schopen ovládat motorky a další periferie. Robotické vozítko lze také dálkově ovládat pomocí rozšiřující desky MB2 s joystickem. Rozšíření s joystickem je kompatibilní se všemi vozítky, které pro vás tým OMG Robotics připravil.

S tímto robotickým autíčkem se představivosti meze nekladou a můžete realizovat vše co si usmyslíte. Autíčko je vhodné jak pro úplné začátečníky, tak i pro zkušené bastlíře, protože si buď můžete volit mezi programováním v bločcích v prostředí Make Code nebo můžete využít složitější programovací jazyky.

Potřebné komponenty

Set robotické vozítko

micro:bit a USB kabel

Joystick (volitelné)

Zapojení

Připojení k rozšiřující desce MB2

Připojte kontinuální motory k rozšíření stejným způsobem jako při stavbě jednoduchého vozítka. Původní zapojení vychází z toho, že hnací motory jsou připojeny k pinům micro:bit P0 a P1. Pokud zapojení upravíme, musíme upravit i program pro vozítko.

Před montáží je třeba nastavit motor gripperu, viz návod k montáži. Mezní hodnoty poloh motoru je třeba použít i v samotném programu pro vozítko. Tyto hodnoty mohou být pro každého jiné.

Upozornění

Při zapojování musí být rozšiřující deska vypnutá a micro:bit odpojený od napájení.

Programování

Ovládání pomocí Joysticku

Joystick - ovladač

Zde najdete projekt na programování Joysticku, abyste mohli svůj robotický podvozek vzdáleně ovládat. Ukázkový program můžete otevřít pomocí ikonky na úpravu programu. 

Pokud je v místnosti více ovladačů, tak je nutné změnit skupinu rádia, aby jste se v místnosti vzájemně nerušili. Změna skupiny radia se provádí v bločku „Radio set group“

Vozítko - přijímač

Zde můžete najít program pro vozítko, abyste ho mohli vaším ovladačem ovládat. V programu musíte nastavit stejný „Radio set group“ jako je nastavený v programu na ovladač. 

Ovládání pomocí mobilního zařízení

Micro:bit má v sobě zabudované Bluetooth, pomocí kterého jste schopni jeho pohyb ovládat z tabletu nebo mobilu. Připojení je velice jednoduché a stačí mít zapnuté bluetooth na zařízení a postupovat podle návodu.

Ovladač EV-micro:bit

Jako ovladač je použitá aplikce EV-micro:Bit.

Před připojením micro:bitu v aplikaci EV-microbit je nutné stáhnout do micro:bitu program. Program přijímače je nastavený tak, že není nutné zadávat párovací kód z displeje micro:bitu. Pokud nevíte, jak micro:bit připojit, návod naleznete na konci stránky.

app EV microbit

Gripper - přijímač

Zde můžete nalézt program pro jednoduché vozítko s gripprem, abyste ho mohli ovládat pomocí mobilního zařízení.

Po úspěšném připojení je možné ihned začít jednoduché vozítko ovládat.

Ke stažení

V případe zájmu o podkladové materiály nebo pokud budete mít jakékoliv otázky tak nás můžete kontaktovat na emailu:

info@omgrobotics.com