Verzia followera s065 je na prvý pohľad odlišná od prechodcu, avšak zdanie niekedy klame. V skutočnosti sa jedná o totožného robota s novým designom. Predchodca s064 bol po technickej stránke inak zhotovený, a prospel tak k vývoju programu. Nasledovník tak prebral všetky dielčie časti schém a mal sa stať hotovým robotom kde sa využije už funkčný SW. Bohužiaľ realita bola trochu iná a nefungovala podľa očakávaní.

  • Futuristický dizajn
  • Diera pre odlahčenie DPS
  • Minimalistická konštrukcia

Toto všetko sú faktory nášho robota ktorý pritiahol svoju pozornosť nejedného fanúšika. Veľa divákov si ho fotilo a zaujímali sa o prevedenie a konštrukciu. Keď prišiel na trať už v testovacích kolách sa všetky roboty schovávali pred touto nevídanou raritou.

 

Menej je niekedy viac.

Týmto sloganom sme sa mohli riadiť pri návrhu robota. Zopár z chýb sa nám vypomstilo pri funkčnosti. Zhrnul by som niekoľko základných rád pri návrhu DPS:

  1. Malý robot je napájaný akumulátorom s malou kapacitou, a preto môže prísť často pri špičkovom zaťažení k poklesu napätia. Je potrebné použiť väčšiu filtračnú kapacitu hlavne v oblasti samotného MCU, tak aby nedochádzalo k resetovaniu samotného čipu.
  2. Pri návrhu plošáku je potrebné myslieť na prúd tečúci jednotlivými cestičkami na DPS. Jednou z chýb na robote z dôvodu minimálizácie a šetrenia miesta boli často použité veľmi tenké cestičky. Na internete je možné nájsť kalkulačky na výpočet minimálnej hrúbky vodiča na DPS.
  3. Zvýšené množstvo senzorov vyžaduje aj väčší prúdový odber. V prípade použitia lineárnych stabilizátorov napätia pre napájanie väčšieho množstva komponentov, je potrebné pozorne preštudovať datasheet daného komponentu a nezaťažovať súčiastky až k limitným výkonom.
  4. Nečakané prekvapenie bolo skryté v perfektných vlastnostiach robota, ľahká, malá a rýchla konštrukcia, znie to skvele, a však len do momentu kým nezistíte reálnu akceleráciu robota, a namiesto toho aby kľudne sledoval čiaru na dráhe rozhodne sa jazdiť ródeo.

 

My sme sa z chýb poučili, vieme na čom máme zapracovať, máme spísané všetky chybné časti proramu, problematické úseky na dráhe a nevyspytateľné okamžiky na súťažiach s ktorými sme predtým nepočítali.