Univerzální přípravek pro micro:bit

Univerzální přípravek slouží ke snadnému připojení senzorů a rychlému zobrazení měřených hodnot. Součástí přípravku je akumulátor, umožňuje tak měření kdekoliv a kdykoliv! 

Univerzální přípravek

Co všechno se s ním dá dělat?

 • Měření veličin
 • Zobrazování naměřených dat
 • Připojování všech našich bločků
 • Zobrazování textů

Obsah

Info

Tento přípravek vám umožní zobrazovat všechny vaše měřené hodnoty nebo vám pomůže vypisovat delší texty. OMG Robotics LCD modul pro micro:bit vám poskytne prostor o velikosti 16 x 2, a tudíž jste schopni vypsat 16 znaků do dvou řádků. Výhodou displeje je jeho větší zobrazovací plocha, kterou můžete používat tam, kde potřebujete zobrazovat větší množství informací, jako je například projekt měření pH. Pokud nevíte, jak s displejem pracovat, tak se můžete inspirovat v sekci projekty práce s LCD displejem, kde si můžete otevřít vzorový program v Make code a začít se učit pracovat s modulem. Tento přípravek má výstup na 4 IDC jednosměrné konektory, které nelze zapojit jinak než správně. Tento přípravek je vhodný, když chcete se věnovat měření, programování a neztrácet čas s přemýšlením, kde patří jaký drátek. Univerzální přípravek se dá použít i pro práci s programátorem začátečníkem nebo se sondami co mají připojení na IDC konektory.

Specifikace

 • Výrobce: OMG Robotics
 • Vstupní napětí: 3,3 až 5,5 V
 • Velikost modulu: 90 x 85 x 25 mm
 • Počet konektorů: 4 IDC
 • Výstupní napětí: 3,3 V
 • Rozsah znaků k zobrazení: 16 x 2
 • Baterie: 1000 mA

Potřebné komponenty

Univerzální přípravek

IDC kabely

micro:bit a USB kabel

Zapojení

Připojení univerzálního přípravku k micro:bitu

Popis univerzálního přípravku

Pro zahájení práce je nutné mít předem naprogramovaný micro:bit, který zasuneme do konektoru na horní straně univerzálního přípravku. Nyní můžeme spustit univerzální přípravek pomocí tlačítka na levé straně. Univerzální přípravek má baterii a tudíž můžeme hned začít testovat program.

Pro připojení modulů k univerzálnímu přípravku použijeme vodič s šestipinovým IDC konektorem.

Plochý šesti žilový vodič s IDC konektorem nejprve zapojíme do univerzálního přípravku na danou pozici a druhou stranou do modulu. IDC konektor má na jedné straně drážku, proto lze zapojit pouze jedním směrem.

Podrobnější popis přípravku naleznete zde: 

čistota vody s univerzálním připravkem

Testovací program

Pro ovládaní displeje potřebujeme do prostředí Make code nainstalovat knihovnu pro LCD. Doporučujeme knihovnu od MakerBit, která je pro tento druh displeje nejvhodnější.

Po úspěšné instalaci můžeme používat bločky ze záložky Makerbit. Vpravo si můžete prohlédnout ukázkový program, který vám pomůže pochopit, jak se displej programuje. Pro úpravu programu je nutné kliknout v pravém horním rohu na ikonku upravit. Po pochopení můžete do programu napsat vaše jméno a příjmení. 

Úkoly

Úloha 1: Počítání znaků

Zkuste celý displej vyplnit čísly. Kolik znaků zvládne displej zobrazit? 

Úloha 2: Automatické přičítání

Naprogramujte program, který vám bude počítat do nekonečna. Musíte si vytvořit proměnnou, která se bude zvedat každou sekundu o hodnotu 1. 

Úloha 3: Jednoduché stopky

Už umíme zobrazovat čísla, tudíž bychom mohli použít jednoduchou práci s proměnnou a naprogramovat stopky. Pro programování stopek budeme potřebovat novou proměnnou, kterou si nazveme “číslo”. Poté už jen budeme přičítat k naší proměnné “číslo” hodnotu 1 a zobrazovat proměnnou “číslo” na displeji. Hmm počítání nám běží nějak rychle. Co musíme udělat, abychom měli přesné stopky?